Na světě existuje jen pár opravdu vyhlášených akademií, které pravidelně produkují hráče, kteří se dokáží prosadit na té nejvyšší úrovni. Níže naleznete jejich seznam včetně hráčů, kteří z nich vzešli spolu s logem klubu kde působí nebo kde zanechali největší stopu.

1. La Masia

Největší hvězdou vyprodukovanou v La Masie je bez pochyby Lionel Messi, ale jistě je potřeba zmínit rovněž hráče jako Xavi, Iniesta, Puyol nebo Guardiola, kteří vybojovali pro klub mnoho trofejí.

2. Manchesteru United Academy

Když se řekne akademie Manchesteru United, tak si nejspíše většina vybaví památnou “Class 92”, která byla složená z Ryana Giggse, Davida Beckhama, Paula Scholese, Nickyho Butta, Garyho Neville a jeho bratra Phila. Momentálně mají dobře našlápnuto hráči jako Marcus Rashford nebo Mason Greenwood.

3. Ajax Youth Academy

Pokud se řeší Ajax Amsterdam, tak se jistě vybaví také jeho akademie, která pravidelně produkuje velice kvalitní hráče. Momentálně by největší stopu v evropském fotbale mohl zanechat Matthijs de Ligt nebo Donny van de Beek.

4. Sporting Clube de Portugal Youth Academy

Kdo je chloubou akademie Sportingu asi nemá cenu zmiňovat. Ojedinělým případem je také Eric Dier, který prošel jejich akademií a až poté zamířil do Premier League.

5. FC Bayern Munich Junior Team

Hlavní éra Bayernu Mnichov, kdy se opíral o hráče z akademie je již sice minulostí, ale stále v klubu mají hráče jako Thomas Muller nebo David Alaba, který je ale nejspíše na odchod z klubu. Zajímavostí je působení českého záložníka Davida Jarolíma, který do akademie bavorského klubu přišel ze Slavie.

6. Southampton F.C. B team and Academy

A nejméně slavný klub ze všech zmíněných je Southampton, který ovšem z pohledu vyprodukování velkých hráčů patří mezi evropskou špičku. Důkazem toho je například Gareth Bale, který byl svého času nejdražší fotbalista planety.

Zdroje: https://www.sportskeeda.com/football/top-10-southampton-academy-graduates-of-all-time, https://www.sportskeeda.com/football/top-10-sporting-cp-academy-graduates-of-all-time, https://www.90min.com/in/posts/6360866-top-10-players-to-graduate-from-the-ajax-academy, https://www.sportskeeda.com/football/10-greatest-bayern-munich-academy-graduates-in-bundesliga-history, https://www.thesun.co.uk/sport/11409358/best-barcelona-youth-players-messi-fabregas-iniesta, https://www.wikipedia.org, https://www.transfermarkt.com