Pro 93 mins poskytl před zápasem s Anglií rozhovor a odpověděl na dotazy fanoušků hráč Spartaku Moskva a člen české reprezentace záložník Alex Král.

Myslíš, že tvůj tehdejší odchod do Teplic byl zásadní v posunu ve tvé kariéře? Neboť před tím jsi působil pouze v juniorce Slávie.
Považuji ho za nejvíce zásadní, protože přechod z juniorského fotbalu do dospělého je vždycky klíčový. Je to období, kdy se kariéra fotbalisty nejvíce láme a rozhodne se, jestli se tomu hráč bude věnovat profesionálně, nebo brát fotbal jen jako koníček. Já měl to štěstí, že mi v Teplicích dali šanci, třeba i vinou zranění ostatních hráčů, což je další věc, kdybych se třeba tenkrát vážně zranil, nedostal bych šanci vůbec a nebyl bych tam, kde jsem nyní. To, že jsem poté pravidelně nastupoval mi strašně pomohlo. Co je třeba zmínit tak já přišel jako hráč do juniorky, s tím, že jsem trénoval s A-tymem, ale zápasy hrál v juniorce.
Tam odehrál pár zápasů, a až poté mi přišla pozvánka do prvního týmu, kde jsem po minutách sbíral první starty a střídal různé pozice, než jsem si vybudoval stálou pozici. Tenkrát po přestupu jsem dokonce i s platem šel dolů, což je usměvné, neboť ve Slávii v juniorce jsem měl lepší podmínky než na začátku v lize v Teplicích. V tu chvíli to ale pro mě nebylo důležité. Potřeboval jsem se v první řadě posunout fotbalově.

Necítil si po přestupu zpátky do Slávie, že ti vedení sešívaných křivdilo a byla chyba se tě zbavovat?
Čas ukázal, že ano, ale v tu dobu nikdo samozřejmě nevěděl co bude. Byl jsem hračem juniorky a byl jsem i stabilně v reprezentaci. Nikdo by ale nečekal, že se během třičtvrtě roku stanu stabilní hráčem v lize v Teplicích, a že mě za 2 roky koupí Slavie zpátky. Ale tehdy to bylo tak, že mi končila smlouva a tehdejší vedení v čele s panem Krobem ve mě důvěru nedalo a mně tak de facto nezbylo nic jiného, než jednat o přesunu jinam, tím chci také říct, že v ten moment se mnou smlouvu prodloužit nechtěli. Poté co se však vedení dozvědělo, že jednám s jinými kluby, začlo se tlačit na prodloužení smlouvy s tím, že pokud podepíšu pojedu na soustředění s A týmem, což však pro mě v tu chvíli nic neřešilo. Při jednání mi bylo řečeno, že na A tým nemám kvalitu, ale že mě nikam pustit nechtějí a pokud neprodloužím, tak nebudu hrát vůbec, ani v juniorce a budu půl roku bez zápasu a potom můžu odejít jako volný hráč. I na tuhle variantu jsem byl nachystaný. Což se částečně i stalo, neboť hned první zápas v juniorce jsem se nevešel ani do nominace a zůstal doma. Naštěstí bylo stále přestupní období, do jednání se vložily Teplice, a přestože se kluby dohadovaly o částky, procenta atd. díky Karolovi Kiselovi, kterého jsem předtím podepsal jako manažera se přestup dotáhl do konce. Karol mě dobře znal, neboť mě i do Slávie v mládeži přivedl ze Zbrojovky Brno, když byl sportovním ředitelem. Po dvou letech v Teplicích se ale ve Slávii změnilo vedení, přišli tam skvělý lidé a i proto jsem chtěl a šel zpátky. Díky ním je dnes Slavie tam, kde je!

Co si myslíš, že je důvodem, proč jsou nyní hráči Anglie tak kvalitní? Je to jejich soutěží, podmínkami, trénovaností?
Přesně tak. Hráči Anglie co hrají v Premier League, ale i třeba ve 2. nebo 3. lize, tak mají úplně jiné zázemí, podmínky a všechno. Pravda je také, že se tam točí uplně jiné peníze a ty kluby jsou schopné všechny tyto věci financovat. Ale podle mě jde změnit a ovlivnit spousta věcí i bez peněz. Například mi přijde, že jsou i jinak od mala vedení. Působí to na mě, že spousta hráčů a teď se nebavím o těch top v Premier League, ale třeba i o mládeži a dorostencích, nejsou někdy zas o tolik lepší fotbalisté, ale tím jak mají nastavenou hlavu, tak si na hřišti více věří a umí se více prodat. Do toho když se přidá to zázemí, podmínky, trenéři v mládeži a také, že se mladé hráče snaží dříve zapracovávat mezi dospělé, tak se to časem projeví!

Ty si se hodně věnoval také individuálnímu tréninku, jak moc si myslíš, že to mělo vliv na tvoji kariéru?
Zásadní, nemyslím si, že jsem nějaký talent, takže jsem se musel spoustu věcí naučit a pracovat na svých nedostatcích. Stále v tom pokračuji, jelikož se mi to osvědčilo. Co bych doporučil tak určitě se věnovat tomu nad rámec klubových tréninků, snažit se udělat ze svých slabin přednost a pracovat na tom v čem hráč zaostává. A tím se řídím do dnes, protože pořád musím spoustu věcí zlepšit a posunout se!
Díky zkušenostem si dokážu tréninky i připravit sám, nebo mi pomáhá agent, případně to přes telefon konzultuji s lidmi se kterými jsem se připravoval v Česku.

Jak zatím po svém působení hodnotíš kvalitu ruské ligy v porovnání s naší?
Co se týče herních věcí jako je pressing, bránění tak je to podobné, ale individuálně jsou tam hráči daleko lepší. Řekl bych, že pokud je v týmech náročný trenér na taktiku, tak ty mužstva mohou být daleko lepší než u nás. Když se podíváte tak v zápasech laciných ztrát moc není, hráči jsou na tom opravdu dobře a poradí si i ve složitějších situacích. Za mě i v porovnání se Slávií jsou hráči více drzejší a sebevědomější, přestože samozřejmě nechci nijak snižovat kvalitu Slávie, ta je totiž momentálně ve fantastické formě!
Zatím jsem tam ale jenom 3 týdny, takže příliš brzo něco hodnotit. 

Jaké je ve Spartaku zázemí a co tě tam zaujalo?
Tak zázemí je na dost vysoké úrovni, například zdravotní prohlídku, kterou jsem podstupoval jsem ještě nezažil. Prošel jsem neskutečným množstvím testů jako magnetickou rezonancí, ortopedií, fyzickými testy, i u zubaře jsem byl a také svalové testy, kde mají odhalit riziko zranění. Po každém zápase nám měří momentální únavu, z prstů berou krev tím měří laktát v těle a díky tomu pak třeba upraví trénink. Jednou měsíčně nám vyloženě odebírají krev. V klubu a obecně v lize v Rusku se investuje do fotbalu spoustu peněz a tak to podle toho tak vypadá. Když lítáme na zápasy tak je samozřejmé, že každý hráč dostane kompresní podkolenky nebo kalhoty. Tomu servisu se žádný klub u nás v Česku nevyrovná.

Měl tvůj neúspěšný přestup do Bordeaux na tebe nějaký dopad?
Ano, chtěl sem jít do zahraničí, přestoupit z Teplic do tak známého klubu bylo pro mě i klub jako Teplice lákavé. Všechno se seběhlo velice rychle, věděl jsem dva týdny o nějakém zájmu, pak dva týdny nic a najednou přišel sportovní ředitel, že za tři hodiny mám být na letišti. Letěl jsem tedy do Francie podepsat smlouvu, dozvěděl se o podmínkách, jak to tam funguje a o všem možném, bohužel zároveň vyměnili trenéra a přestup padl. Poté se to na mě trošku podepsalo, každý vás sleduje a říká, to je ten co měl jít do Bordeaux, má vůbec na to atd. Nebylo to úplně snadné, přestože si to člověk nepřipouští.

Jaké jiné nabídky si v minulosti měl?
Já jsem původem z Košic, žil jsem u babičky v Tatrách a poté se přestěhoval do Brna, kde jsem začínal v Moravské Slávii Brno. Na jednom turnaji si mě vybrali do Zbrojovky Brno, kde jsem působil pět let a poté odešel do Slávie. V mládeži byly nabídky v rámci Česka, když jsem přestupoval ze Zbrojovky Brno tak byl v nabídce Hradec Králové nebo Baník Ostrava. To bylo v rámci mládežnického fotbalu, co se týče většího přestupu později, tak jsem letěl jednat do Německa do týmu 1 FC Köln, když hráli ještě druhou Bundesligu, ale nakonec se rozhodli koupit někoho jiného. Také byl nějaký zájem a ohlasy z Turecka z Besiktase Istanbul. V místních novinách byla zmíňka, že se o mě klub zajímá, dokonce přiletěla novinářka a dělala se mnou rozhovor. Jinak ale je velký rozdíl, když o vás má klub jakože “zájem” a ptají se na vás, a když položí oficiální nabídku a začne se jednat. Je možné, že bylo i něco dalšího, ale agent mi to raději ani nesděluje, že se někdo ptal a tak podobně, aby mě to zbytečně nezatěžovalo a mohl se soustředit jen na výkon.

 

Otázky od fanoušků 93mins:

Jaké jsou rozdíly v angažmá ve Slávii a ve Spartaku?
Tak rozdílem je jiný hlavně jazyk, jiná kultura a to, že je tu také spoustu mladých hráčů. To si myslím, že je ale dobře, protože tím, že jsme mladí, zajímají nás podobné věci a máme k sobě blíž. Někdo umí i anglicky, někdo ne, ale i tak se s vámi snaží komunikovat, což je bezva. Rusky se učím, v kabině, když se baví kluci tak se ještě nechytám, ale když trenér něco vysvětluje na hřišti, tak to člověk chápe. Jsou tam hráči ze Španělska, kteří tam působí už mnohem delší dobu a rusky stále neumí, pro mě je přece jenom ta ruština bližší, protože je podobná hlavně slovenštině a trochu i češtině.

Co si myslíš o tom, že by mohl do Spartaku přijít Jindřich Trpišovský?
Nemyslím si, že je to reálné, přestože člověk nikdy neví. Věřím, že by ho Slávia  v současné době ani nepustila. Pak další věc je i jazyk, ale jsou tady k dispozici překladatelé a základy angličtiny trenér zvládá, i tak si ale myslím, že se to teď nestane.

Je atmosféra na stadionech lepší než v Česku?
Stadiony tam jsou větší a samozřejmě čím více lidí, tím lepší atmosféra a fanoušci tam opravdu fandí, i když se nedaří. Rozdíl je také třeba v tom, že Spartak je velký klub, má fanoušky po celém světe, takže i když se nedaří, tak jsou lidé jinde pozitivní a stále podporují. V ČR jak mají kluby fanoušky většinou jenom u nás, a tak jsou pak, když se nedaří všichni negativní a vypadá to, že je všechno špatně. Celkově ten fotbal tam lidé vnímají jinak. Řekl bych, že skoro až fanaticky. Není pro ně problém, čekat 2h po zápase než vyjdeme z kabiny, kvůli jedné fotce nebo podpisu. To je úžasné!

Vysněný klub, případně soutěž?
Klub vyloženě nemám, ale soutěží je Premier League a fandím Manchesteru United už od malička.

Jak dlouho chceš zůstat v Rusku, kam tě to případně táhne?
To člověk nikdy neví, ve Slávii jsem měl smlouvu na čtyři a půl roku s tím příslibem, že pokud přijde po dvou letech nabídka, tak mě budou chtít pustit a nakonec jsem odešel už po osmi měsících. Táhne mě to do Premier League, takže kdyby byla možnost hrát tam, určitě bych ji využil. Na to ale hráč musí být připravený! Takže se teď soustředím na výkony ve Spartaku, případně v reprezentaci!

Pro 93mins poskytl rozhovor a odpověděl na dotazy fanoušků ofenzivní hráč Sampdorie Janov a české reprezentace Jakub Jankto.

Přestup z Udine do Janova tě udělal šestým nejdražším českým fotbalistou v historii, jaký je to pocit, že za tebou jsou hráči jako Šmicer, Baroš, Poborský nebo Jankulovski?
Po Neymarově přestupu šly ceny hráčů strašně nahoru, přestože třeba ty ceny nejsou takové. Myslím, že se to ještě bude v budoucnu zvedat. Na druhou stranu to hráčům dodává dobrou smlouvu a pověst, takže pro ně jedině dobře.

Tvůj spoluhráč Quagliarella je v tento moment, když děláme rozhovor nejlepší střelec italské ligy dva góly před Ronaldem (21). Jak bys ho popsal?
Je mu je 36 let a v tomhle věku chytnul obrovskou formu, podařilo se mu vstřelit 11 gólu za sebou v 11 zápasech, což je nový rekord ligy a nyní dokonce vládne střelcům. Charakterizovat ho je těžké, on má od všeho něco a padá mu to tam prostě, což je i pro nás strašně důležité, protože díky němu jsme tam kde jsme. Jemu pomáhá i náš styl hry, ze kterého on těží.

Ty ses mimo fotbal vrhl také na jiné aktivity, založil jsi esportový tým Sampi a také si vlastníkem podniku Cartel lounge v Praze. Jak to při fotbale v Janově zvládáš?
Jsem strašně rád, samozřejmě náročné to je, ale poznávám nové lidi, komunikuji v několika jazycích – italštině, angličtině, španělštině, češtině a to beru jako hodně pozitivní. Poté co jsem se naučil italsky už ten čas na to všechno mám více. A jelikož jsem v mládí hrál hodně počítačové hry, tak jsem k tomu měl vztah, který nyní mohu zužitkovat v podání Sampi.  Cartel je bar v Praze, který beru jako další investici. Tyhle typy podniků s možností shishy se v Praze i díky ruské populaci strašně rozmohly a pro nás jedině dobře.

Moc fotbalistů se při aktivní kariéře do podnikání nehrne, myslíš, že by měli myslet na život po skončení kariéry?
Určitě měli! Já například mám další investice v nemovitostech, nekupuju si žádné drahé oblečení, mám jedno normální auto, přispívám na charitu, peníze nerozhazuji. Dobrá výchova od rodičů je základ všeho. A cítím, že to tak dělám dobře.

Ty jsi odchovanec Slávie, ale za A tým sis ligu nikdy nezahrál. Chtěl bys třeba jednou?
V blízké budoucnosti určitě ne, chci zůstat v cizině co nejdéle, třeba i do konce kariéry, přesto to nevylučuji. Praha je moje město, můj domov, znám tu spoustu lidí. To, že bydlíte pět let v Itálii, neznamená, že to je váš domov. To je tam, kde jste se narodili. Slávii i ostatní týmy však samozřejmě pečlivě sleduji.

Co si myslíš, že tě ze Slávie najednou posunulo do ciziny? Jsi jediný hráč ročníku 96, kterému se to podařilo.
Když opomenu moje výkony tak mě hlavně vyšvihla ekonomická situace Slávie, která neměla na výběr. Myslím, že mohla inkasovat i daleko víc, ale jak neměla peníze v té době tak využila tuto možnost a pro mě to bylo jedině dobře. Nyní i když by hráči mohli chodit a sami chtěli, tak díky plánům Slávie, to je daleko těžší a složitější. Mě osobně se podařili dvě sezóny, kdy jsem dal strašně moc gólů a poté zápas v mládežnické reprezentaci, kdy jsem vstřelil čtyři góly z pěti v zápase s Černou Horou.

Jaká je tvoje vysněná liga, případně tým?
Chtěl bych si zkusit Premier League, protože to je nejlepší liga na světě a mě se líbí fotbal, který sem tam hraje. Ta možnost tam nyní hrát ještě asi nebude, a že bych tam nyní musel hrát za každou cenu to také ne, je mi teprve 23 let, takže času případně na to se tam dostat mám dost. Rád se podívám a sleduji Barcelonu a také Arsenal.

Víš které kluby o tebe měly v minulosti zájem?
Každý klub, který se napsal na internetu tak v tom hledáčku nebyl, byly tam úplně jiné kluby a sdělovat to přímo nechci. Jednalo se však o nabídky z Itálie a Španělska.

Jaký je život v Itálii? Jsi tam spokojený?
Bydlím kousek za Janovem u moře, kde je to více klidnější než v centru a jsem tam spokojenej. Když chcete do centra tak je to trochu horší, poté co tam spadnul ten most tak je tam hodně front a lidi tam jsou takový hlučnější, proto jsem si raději vybral tu klidnější část.

Myslíš, že příchod Ronalda do italské ligy má vliv na větší zájem a sledovanost o tamní soutěž?
Samozřejmě, že ano. Lidé, kteří sledovali dříve Real Madrid nyní sledují Juventus právě kvůli Ronaldovi. Hodně odborníku psalo před jeho příchodem, že italská liga upadá, že to není ono, s čím jsem já nesouhlasil. Po jeho příchodu zas všichni otočili, což je usměvné.

Otázky fanoušků 93mins:

Fotbalový cíl?
To je spojené s těmi vysněnými kluby, ale pro mě je to být lepší než předchozí den. Důležité je hlavně být zdravý, což já mám to štěstí, že jsem.

Kdo podle tebe vyhraje Ligu mistrů?
Hodně věřím Liverpoolu, to je pro mě černý kůň. Barcelona to podle mě nevyhraje, ale řekl bych, že do finále se dostane. Juve je nevyzpytatelný tým, může první zápas vyhořet a už to neotočí a o finále přijde, na druhou stranu faktor Ronaldo může rozhodnout. Za mě to bude jeden z trojice Liverpool, City, Juventus a nejvíc věřím Liverpoolu.

Proč si se rozhodl opustit Udine a přestoupit do Janova?
Tak byl to pro mě další krok dopředu, Udine hraje opět o sestup a já nechtěl tyhle situace a atmosféru, kterou bych nikomu nepřál znovu zažívat. Nyní máme šanci hrát i o poháry, takže cítím, že jsem se posunul správně.

Myslíš si, že má Slávie šanci postoupit přes Chelsea a ČR na Euro?
Tak šanci určitě má, když přešla i přes Sevillu. S další dávkou štěstí, která třeba nám v Anglii chyběla se to může podařit. Budou to však mít těžší, protože budou začínat doma a pokud to nezvládnou tak už to bude na Stamford Bridge hodně složité. Když končíte doma tak vás můžou fanoušci a atmosféra zbláznit a dopadne to jako v případě Sevilly. Nám věřím, že na Euro postoupíme, když nepočítám Anglii, která patří k top klubům. V červnu hrajeme dva domácí zápasy (Bulharsko, Černá Hora), které hodně napoví o našem postavení.

Co považuješ za největší úspěch ve Fifě?
Je to už spoustu let, ale vyhrál jsem spoustu menších turnajů a dostal se do finále kvalifikace o mistrovstí Evropy.

Jaký máš na Fifě Ultimate team?
Ultimate team hraju každý den a pokud chcete mít vážně dobrý tým, tak do toho musíte poslat nějaké peníze. Já nebudu sdělovat kolik jsem do toho investoval 😀 ale koukněte na můj tým. 

Mluvíš už částečně italsky nebo používáš angličtinu?
Po dvou letech se už italsky domluvím úplně v klidu. Učím se teď španělsky a také rusky. Někdo na to talent má a baví ho to, někdo ne.

Jaké mají kluby v Itálií přístup k hráčům v porovnání s Českem?
Hodně odlišný abych řekl pravdu. Tam co si přejete nebo řeknete to udělají. U nás si prostě o všechno musíte říkat pětkrát, takže v tom je to bohužel dost odlišné.

Jak rychlý byl ve skutečnosti Kyle Walker, který na tebe hrál v zápase s Anglií?
Neskutečně. Ty první tři kroky má obrovsky rychlé a já v životě neviděl a nehrál proti rychlejšímu hráči. I když jsem to věděl, že je rychlý tak stějně pak to člověka zaskočí. Abych ho doběhl musel jsem vždy vynaložit maximální úsilí a s vypětím všech sil se mi to třeba i podařilo.

Pro 93 mins poskytl rozhovor a odpověděl na dotazy fanoušků hráč pražské Slávie a člen české reprezentace záložník Tomáš Souček.

Ty jsi odchovancem Slávie nebo odkud si do Slávie vlastně přišel?
Ano, ve Slávii působím od svých 10 let, první fotbalové kroky jsem však dělal v Havlíčkově Brodě. Prošel jsem celou mládeží a dostal se až do A týmu.

Prosadil se ještě někdo z tvého ročníku mládeže Slávie do dospělého fotbalu?
Se mnou ještě dva hráči a to Jakub Jankto (Sampdoria Janov) ten byl k nám posunutý a Stefan Simič (FC Crotone), což si myslím, že není špatná vizitka našeho ročníku, který se sešel vážně dobrý.

Ve Slávii i v reprezentaci je tvoje pozice dost důležitá a oceňovaná, je něco co bys poradil mladým hráčům co mají dělat nad rámec tréninku, aby se třeba prosadili jako ty. Dělal si něco navíc?
Musím přiznat, že ano, když jsem byl třeba na internátu v Praze tak jsem chodil pravidelně navíc běhat, abych zlepšil svoji kondiční stránku. Také jsem navštěvoval různé individuální tréninky. Přineslo to ovoce, takže zbytečné to rozhodně nebylo.

Na atletice na Spartě je atletický trenér, který tvrdí, že to byl on, kdo tě naučil správně běhat. Je to pravda?
Chodíval jsem k němu na tréninky na Slávii, kde tenkrát působil. Naučil mě správnou techniku běhu, výbušnost, rychlost a já myslím, že mi to pomohlo, přestože můj styl běhu vypadá třeba blbě.

Jak vzpomínáš na hostování v Žižkově a v Liberci? Napadlo tě už tam, že jednou bys mohl hrát za reprezentaci?
Na Viktorku jenom v dobrém, přestože se nedostávaly výplaty, což bylo nepříjemné, parta však byla výborná, kluci si mezi sebou půjčovali peníze a někdy si z toho dělali i srandu. Mužstvo složené hodně z mladých, dnes z většiny prvoligových, včele s trenérem Trpišovským, který si tam udělal jméno. Tam byl můj cíl dostat se do Slávie a hrát ligu, nic víc, byl jsem nohama na zemi. Když pak šel trenér Trpišovský do Liberce mě si vzal s sebou. Sem s ním již ve třetím týmu, když vám trenér tahle důvěřuje hraje se vám samozřejmě lépe.

Měl jsi nějaké nabídky v minulosti, nebo Fiorentina o které se v poslední době mluví byla první?
Před Libercem jsem měl nabídku z Ruska, konkrétně tým Achmet Groznyj, který hraje první ligu, ale vzhledem k tomu, že je to v Čečensku a byl to krok do neznáma jsem upřednostnil Liberec.

Nemrzí tě, že tě Slávie do Fiorentiny už neprodala, nebo máš radši jistotu v podobě Slávie? 
Beru to ze dvou stran, na jednu mě to mrzí, přece jenom jiný život, liga, prostředí, nadruhou ve Slávii se nám nyní daří i v pohárech a mě to pomáhá pro působení v reprezentaci, takže jsem dost na očích, v cizině nevím jestli by tomu tak bylo. Zároveň chci však zahraničí určitě zkusit a věřím, že se to v nebližší době podaří. Musí mi hlavně držet zdravý, to je důležité, vemte si třeba takového Krmenčíka.

Tvůj post je nyní v zahraničí asi dost žádaný, Ondřej Petrák, který ten post hrál, také odešel do ciziny.
Říká se, že pro diváka ten post není moc zajímavý, ale pro týmy a trenéry jse důležitý dost. My jsme s Petrákem hodně podobný hráči, ale přesně jak jsme se bavili, on je sice v Bundeslize, jenže se jim moc nedaří a tak v reprezentaci dostávám přednost já.

Co v reprezentacim, je tam nyní po odchodu trenéra Jarolíma lepší atmosféra? Co se změnilo? 
Trenér Šilhavý je takový klidný člověk, snažil se tým ustálit, zachovat klid, dodat mu seběvědomí a samozřejmě tomu hodně pomohlo, že se v prvním zápase se Slovenskem hned zvítězilo. Všichni se pak na další sraz znovu těšili.

Myslíš, že vyhrajete ve Slávii titul? Co myslíš, že vám chybí k tomu aby jste hráli skupinu Ligy mistrů? 
Věřím tomu, ještě nebyl tým, který by nás přehrál a na pozici na jaké jsme v lize nyní jsme zcela zaslouženě. Řekl bych k postupu do LM nám chybí víc zkušeností a využití důležitých momentů v zápase a proměňování šancí. Už teď v Evropské lize je zřejmé, že se ale zlepšujeme. Například Jablonec hraje v EL na pohled také dobře, ale většinou třeba o gól prohraje, to je přesně ono.

 

Otázky fanoušků 93 mins:

Na co klade Trpišovský v tréninku největší důraz?
Na poctivost a kvalitu. Nevadí mu, když někdo něco zkusí a zkazí, ale vadí mu když někdo něco vypustí nebo se bojí hrát.

Na jakém postu si začínal jako malý, kde a v kolika letech? 
V útoku v Havlíčkově Brodě. Postupně jsem šel do zálohy, poté i na stopera a až od Žižkova jsem začal hrát pravidelně ve středu zálohy.

Kdybys mohl vybrat posilu do Slávie jaká by to byla? Česká / Zahraniční? 
Když bych mohl kohokoliv tak nějakého zabijáka, asi Ronalda, reálnější varianta by byl třeba ten Konopyanka, ten se mi líbil. Z české ligy je teď ve formě Ševčík, o kterém se spekuluje, toho bych bral. Ovšem místo koho by hrál, to by mě zajímalo :D.

Nejtěžší zápas v kariéře? 
Pro mě i vzhledem k atmosféře se Spartou, když jsme prohrávali o poločase 3:0 a poslouchali dejte jim bůra, ale přesto to dokázali srovnat. To byl i docela zážitek. Co mi přišlo vážně jako těžký zápas byl v reprezentaci zápas s Belgií, jejich hráči byli opravdu vynikající a bylo to dost náročné.

Vysněný klub – liga?
To je pro mě Arsenal a Premier League, potom italská. Tvrdí se, že abyste mohli hrát Premier League, musíte mít VO2max (kapacita plic – ukazatel kondice) kolem 70, mě naměřili nejvíc 72, takže kondičně bych Anglii zvládnul :D.

Názor na rating ve Fifě?
V porovnání s ostatními hráči z ligy jsem spokojen, ale rychlost tam mám snad jenom 50 :D, což jsem se zhrozil, to jsou i gólmani rychlejší. Přitom nedávno mi v lize naměřili snad 30 km/h. Pobavilo mě to a beru to s rezervou.

Exkluzivní rozhovor v rámci ČR poskytl pro 93mins bývalý záložník pražské Slávie Ondřej Petrák, který hraje za již bundesligový 1.FC Norimberk, kterému se po čtyřech letech povedl návrat mezi elitu Německa.

Ty si jedním z mála Čechů, který se v Norimberku dlouhodobě udržel, jak dlouho už tam působíš?
V Německu hraji už pátým rokem a jsem tam služebně nejstarší, pouze půl roku jsem hrál Bundesligu pak se sestoupilo, nyní se vracíme zpátky a všichni se na to těšíme.

Jak probíhaly oslavy postupu po rozhodujícím zápase s fanoušky a jak jste slavily vy hráči?
Ještě jsem nic takového nezažil, po zápase vběhlo všech 40 000 fanoušků na hřiště a měli jsme problém dostat se na tribunu, aniž by nás všechny nevysvlíkli z dresů. Potom oslavy pokračovaly v tréninkovém areálu a doslova celé město žilo postupem, jelikož tam je fotbal hlavním sportem. Se spoluhráči jsme po sezóně letěli slavit na Mallorcu, kde to musím říci bylo hodně náročné (smích). Některé hráče manželky ani raději nepustily, takže úplně všichni jsme tam nebyli. Já jsem pro tento moment postupu a nadšení hrál, takže bych si to určitě neodpustil.

Těšíš do Bundesligy na souboje s Bayernem a je druhá liga hodně jiná než první?
Tak po dlouhé době si zase zahrajeme proti lepším týmům, tohle byl můj cíl, co jsme byli ve druhé lize, dostat se zase do jedné z nejlepších lig světa. Druhá liga je víc bojovná, týmy hrají jednodušeji, to v první lize je to přece jenom fotbalovější, jelikož tam jsou jiné typy hráčů.

Jak se ti líbí život v Norimberku?
Poté době co tam působím, se tam již cítím jako doma. Je to zvláštní, vyrůstal jsem v Praze, ale Norimberk již považuji také za svůj domov, díky tomu, že nestřídám kluby po hostováních jako ostatní je to pro mě mnohem jednodušší. Je to i blízko Prahy, takže když je třeba není problém do Prahy zajet. Akorát, když jedu do Čech, tak můžu v uvozovkách jezdit v odstavných pruhech, jelikož jak začne léto, tak je celá Praha rozkopaná, což jsem v Německu ještě nezažil.

Sleduješ pořád jak si vede tvůj bývalý klub Slávie a jsi s někým v kontaktu?
Samozřejmě sleduju, lhal bych kdybych řekl, že každý zápas, ale když se třeba nekoukám živě tak na Livesport se podívám vždycky. Jinak v kontaktu jsem občas s Jardou Zmrhalem, jelikož jsme spolu často jezdili na výběry reprezentace jednadvacítky.

Ty jsi jediný odchovanec Slávie, od nějakého ročníku 1990 – 95, který se dostal do zahraničí, uvědomuješ si to?
Nad tím sem dosud nepřemýšlel, ale je to pravda, když se nad tím zamyslím. Sparťani se prosadili víc, přestože jsme jim vždycky jako jediní v ročníku 92 ve Slávii dokázali konkurovat. Je to hodně o štěstí a o lidech, a taky být ve správnou chvíli na správném místě.

Na co v mládeži Slávie vzpomínáš nejvíce?
Nejvíc asi na turnajové výjezdy po Evropě, Německo, Francie, Holandsko, Itálie. To mi občas i chybí. Ty dlouhé cesty autobusem, s klukama koukat na filmy, kecat o tom, hráli jsme různý gameboye, tenkrát začínaly pořádně mobily, fakt na to moc rád vzpomínám.

Měl si nějaké nabídky od klubů, když jsi působil ve Slávii a poté v Německu?
Vím pouze, že Norimberk měl zájem již dříve, když sem hrál v áčku Slávie, ale nejprve to nevyšlo a až po půl roce se přestup povedl. Tady v Německu pak byly pouze jenom nějaké náznaky, ale nic vyloženě konkrétního.

Jaké máte v Norimberku podmínky v porovnání se Slávií?
V Norimberku máme tréninkový areál, kde je asi 7 hřišť, takže od dětí až po nás jsme všichni na jednom místě. Máme trochu lepší prostory než na Slávii, větší kabinu, regeneraci, jídelnu, kde obědváme společně, prostory kde můžeme odpočívat mezi tréninkama, místnost na nohejbal, ping pong. Nemusíme v případě dvou tréninků vůbec opouštět areál.

Co tréninková úroveň v Německu, jak to vypadá?
Když jsem tam přišel, tak to pro mě byl velký rozdíl hlavně v rychlosti a agresivitě. Nyní už mi to samozřejmě nepřijde. Netrénuje se ani déle ani méně v porovnání s ČR, ale přístup mi přijde celkově jiný. Třeba na Slávii jsme za trenéra Rady ještě běhali po lesích, od té doby jsem však v lese už nebyl (smích) všechno se tady případně běhá na hřišti. Na druhou stranu co jsem se bavil s klukama, se to i u nás v ČR pomalu mění a po horách a lesích se už neběhá.

Kdyby hrál tým jako je Norimberk naši Het ligu, jak si myslíš, že by si vedl?
Určitě vím, že o sestup bychom samozřejmě nehráli, troufám si tvrdit, že by jsme hráli o přední příčky, přestože tu úroveň už nedokáži odhadnout. V přípravě jsme porazili Bohemians 5:0, já si řikal, že ty budou hrát o sestup a oni nakonec skončili sedmý a hráli velice dobře.

Ty jak můžeme vidět na tvém instagramovém profilu chodíš často rybařit, co tě k tomu vede?
Od malička jsem chodíval s tátou, který mě k tomu přivedl, poté na to díky fotbalu nebyl moc čas, ale teď, jak už jsem starší, tak přemýšlím trochu jinak a ten čas si najdu. Je to pro mě úplně jiný druh odpočinku, v přírodě, fouká na vás větřík, koukáte na vodu. Ten kdo to nezažil, tak to nepochopí, není to vyloženě o tom jestli něco chytíte.