Pro 93 mins poskytl rozhovor a odpověděl na dotazy fanoušků hráč pražské Slávie a člen české reprezentace záložník Tomáš Souček.

Ty jsi odchovancem Slávie nebo odkud si do Slávie vlastně přišel?
Ano, ve Slávii působím od svých 10 let, první fotbalové kroky jsem však dělal v Havlíčkově Brodě. Prošel jsem celou mládeží a dostal se až do A týmu.

Prosadil se ještě někdo z tvého ročníku mládeže Slávie do dospělého fotbalu?
Se mnou ještě dva hráči a to Jakub Jankto (Sampdoria Janov) ten byl k nám posunutý a Stefan Simič (FC Crotone), což si myslím, že není špatná vizitka našeho ročníku, který se sešel vážně dobrý.

Ve Slávii i v reprezentaci je tvoje pozice dost důležitá a oceňovaná, je něco co bys poradil mladým hráčům co mají dělat nad rámec tréninku, aby se třeba prosadili jako ty. Dělal si něco navíc?
Musím přiznat, že ano, když jsem byl třeba na internátu v Praze tak jsem chodil pravidelně navíc běhat, abych zlepšil svoji kondiční stránku. Také jsem navštěvoval různé individuální tréninky. Přineslo to ovoce, takže zbytečné to rozhodně nebylo.

Na atletice na Spartě je atletický trenér, který tvrdí, že to byl on, kdo tě naučil správně běhat. Je to pravda?
Chodíval jsem k němu na tréninky na Slávii, kde tenkrát působil. Naučil mě správnou techniku běhu, výbušnost, rychlost a já myslím, že mi to pomohlo, přestože můj styl běhu vypadá třeba blbě.

Jak vzpomínáš na hostování v Žižkově a v Liberci? Napadlo tě už tam, že jednou bys mohl hrát za reprezentaci?
Na Viktorku jenom v dobrém, přestože se nedostávaly výplaty, což bylo nepříjemné, parta však byla výborná, kluci si mezi sebou půjčovali peníze a někdy si z toho dělali i srandu. Mužstvo složené hodně z mladých, dnes z většiny prvoligových, včele s trenérem Trpišovským, který si tam udělal jméno. Tam byl můj cíl dostat se do Slávie a hrát ligu, nic víc, byl jsem nohama na zemi. Když pak šel trenér Trpišovský do Liberce mě si vzal s sebou. Sem s ním již ve třetím týmu, když vám trenér tahle důvěřuje hraje se vám samozřejmě lépe.

Měl jsi nějaké nabídky v minulosti, nebo Fiorentina o které se v poslední době mluví byla první?
Před Libercem jsem měl nabídku z Ruska, konkrétně tým Achmet Groznyj, který hraje první ligu, ale vzhledem k tomu, že je to v Čečensku a byl to krok do neznáma jsem upřednostnil Liberec.

Nemrzí tě, že tě Slávie do Fiorentiny už neprodala, nebo máš radši jistotu v podobě Slávie? 
Beru to ze dvou stran, na jednu mě to mrzí, přece jenom jiný život, liga, prostředí, nadruhou ve Slávii se nám nyní daří i v pohárech a mě to pomáhá pro působení v reprezentaci, takže jsem dost na očích, v cizině nevím jestli by tomu tak bylo. Zároveň chci však zahraničí určitě zkusit a věřím, že se to v nebližší době podaří. Musí mi hlavně držet zdravý, to je důležité, vemte si třeba takového Krmenčíka.

Tvůj post je nyní v zahraničí asi dost žádaný, Ondřej Petrák, který ten post hrál, také odešel do ciziny.
Říká se, že pro diváka ten post není moc zajímavý, ale pro týmy a trenéry jse důležitý dost. My jsme s Petrákem hodně podobný hráči, ale přesně jak jsme se bavili, on je sice v Bundeslize, jenže se jim moc nedaří a tak v reprezentaci dostávám přednost já.

Co v reprezentacim, je tam nyní po odchodu trenéra Jarolíma lepší atmosféra? Co se změnilo? 
Trenér Šilhavý je takový klidný člověk, snažil se tým ustálit, zachovat klid, dodat mu seběvědomí a samozřejmě tomu hodně pomohlo, že se v prvním zápase se Slovenskem hned zvítězilo. Všichni se pak na další sraz znovu těšili.

Myslíš, že vyhrajete ve Slávii titul? Co myslíš, že vám chybí k tomu aby jste hráli skupinu Ligy mistrů? 
Věřím tomu, ještě nebyl tým, který by nás přehrál a na pozici na jaké jsme v lize nyní jsme zcela zaslouženě. Řekl bych k postupu do LM nám chybí víc zkušeností a využití důležitých momentů v zápase a proměňování šancí. Už teď v Evropské lize je zřejmé, že se ale zlepšujeme. Například Jablonec hraje v EL na pohled také dobře, ale většinou třeba o gól prohraje, to je přesně ono.

 

Otázky fanoušků 93 mins:

Na co klade Trpišovský v tréninku největší důraz?
Na poctivost a kvalitu. Nevadí mu, když někdo něco zkusí a zkazí, ale vadí mu když někdo něco vypustí nebo se bojí hrát.

Na jakém postu si začínal jako malý, kde a v kolika letech? 
V útoku v Havlíčkově Brodě. Postupně jsem šel do zálohy, poté i na stopera a až od Žižkova jsem začal hrát pravidelně ve středu zálohy.

Kdybys mohl vybrat posilu do Slávie jaká by to byla? Česká / Zahraniční? 
Když bych mohl kohokoliv tak nějakého zabijáka, asi Ronalda, reálnější varianta by byl třeba ten Konopyanka, ten se mi líbil. Z české ligy je teď ve formě Ševčík, o kterém se spekuluje, toho bych bral. Ovšem místo koho by hrál, to by mě zajímalo :D.

Nejtěžší zápas v kariéře? 
Pro mě i vzhledem k atmosféře se Spartou, když jsme prohrávali o poločase 3:0 a poslouchali dejte jim bůra, ale přesto to dokázali srovnat. To byl i docela zážitek. Co mi přišlo vážně jako těžký zápas byl v reprezentaci zápas s Belgií, jejich hráči byli opravdu vynikající a bylo to dost náročné.

Vysněný klub – liga?
To je pro mě Arsenal a Premier League, potom italská. Tvrdí se, že abyste mohli hrát Premier League, musíte mít VO2max (kapacita plic – ukazatel kondice) kolem 70, mě naměřili nejvíc 72, takže kondičně bych Anglii zvládnul :D.

Názor na rating ve Fifě?
V porovnání s ostatními hráči z ligy jsem spokojen, ale rychlost tam mám snad jenom 50 :D, což jsem se zhrozil, to jsou i gólmani rychlejší. Přitom nedávno mi v lize naměřili snad 30 km/h. Pobavilo mě to a beru to s rezervou.