Pro 93mins poskytl rozhovor a odpověděl na dotazy fanoušků ofenzivní hráč Sampdorie Janov a české reprezentace Jakub Jankto.

Přestup z Udine do Janova tě udělal šestým nejdražším českým fotbalistou v historii, jaký je to pocit, že za tebou jsou hráči jako Šmicer, Baroš, Poborský nebo Jankulovski?
Po Neymarově přestupu šly ceny hráčů strašně nahoru, přestože třeba ty ceny nejsou takové. Myslím, že se to ještě bude v budoucnu zvedat. Na druhou stranu to hráčům dodává dobrou smlouvu a pověst, takže pro ně jedině dobře.

Tvůj spoluhráč Quagliarella je v tento moment, když děláme rozhovor nejlepší střelec italské ligy dva góly před Ronaldem (21). Jak bys ho popsal?
Je mu je 36 let a v tomhle věku chytnul obrovskou formu, podařilo se mu vstřelit 11 gólu za sebou v 11 zápasech, což je nový rekord ligy a nyní dokonce vládne střelcům. Charakterizovat ho je těžké, on má od všeho něco a padá mu to tam prostě, což je i pro nás strašně důležité, protože díky němu jsme tam kde jsme. Jemu pomáhá i náš styl hry, ze kterého on těží.

Ty ses mimo fotbal vrhl také na jiné aktivity, založil jsi esportový tým Sampi a také si vlastníkem podniku Cartel lounge v Praze. Jak to při fotbale v Janově zvládáš?
Jsem strašně rád, samozřejmě náročné to je, ale poznávám nové lidi, komunikuji v několika jazycích – italštině, angličtině, španělštině, češtině a to beru jako hodně pozitivní. Poté co jsem se naučil italsky už ten čas na to všechno mám více. A jelikož jsem v mládí hrál hodně počítačové hry, tak jsem k tomu měl vztah, který nyní mohu zužitkovat v podání Sampi.  Cartel je bar v Praze, který beru jako další investici. Tyhle typy podniků s možností shishy se v Praze i díky ruské populaci strašně rozmohly a pro nás jedině dobře.

Moc fotbalistů se při aktivní kariéře do podnikání nehrne, myslíš, že by měli myslet na život po skončení kariéry?
Určitě měli! Já například mám další investice v nemovitostech, nekupuju si žádné drahé oblečení, mám jedno normální auto, přispívám na charitu, peníze nerozhazuji. Dobrá výchova od rodičů je základ všeho. A cítím, že to tak dělám dobře.

Ty jsi odchovanec Slávie, ale za A tým sis ligu nikdy nezahrál. Chtěl bys třeba jednou?
V blízké budoucnosti určitě ne, chci zůstat v cizině co nejdéle, třeba i do konce kariéry, přesto to nevylučuji. Praha je moje město, můj domov, znám tu spoustu lidí. To, že bydlíte pět let v Itálii, neznamená, že to je váš domov. To je tam, kde jste se narodili. Slávii i ostatní týmy však samozřejmě pečlivě sleduji.

Co si myslíš, že tě ze Slávie najednou posunulo do ciziny? Jsi jediný hráč ročníku 96, kterému se to podařilo.
Když opomenu moje výkony tak mě hlavně vyšvihla ekonomická situace Slávie, která neměla na výběr. Myslím, že mohla inkasovat i daleko víc, ale jak neměla peníze v té době tak využila tuto možnost a pro mě to bylo jedině dobře. Nyní i když by hráči mohli chodit a sami chtěli, tak díky plánům Slávie, to je daleko těžší a složitější. Mě osobně se podařili dvě sezóny, kdy jsem dal strašně moc gólů a poté zápas v mládežnické reprezentaci, kdy jsem vstřelil čtyři góly z pěti v zápase s Černou Horou.

Jaká je tvoje vysněná liga, případně tým?
Chtěl bych si zkusit Premier League, protože to je nejlepší liga na světě a mě se líbí fotbal, který sem tam hraje. Ta možnost tam nyní hrát ještě asi nebude, a že bych tam nyní musel hrát za každou cenu to také ne, je mi teprve 23 let, takže času případně na to se tam dostat mám dost. Rád se podívám a sleduji Barcelonu a také Arsenal.

Víš které kluby o tebe měly v minulosti zájem?
Každý klub, který se napsal na internetu tak v tom hledáčku nebyl, byly tam úplně jiné kluby a sdělovat to přímo nechci. Jednalo se však o nabídky z Itálie a Španělska.

Jaký je život v Itálii? Jsi tam spokojený?
Bydlím kousek za Janovem u moře, kde je to více klidnější než v centru a jsem tam spokojenej. Když chcete do centra tak je to trochu horší, poté co tam spadnul ten most tak je tam hodně front a lidi tam jsou takový hlučnější, proto jsem si raději vybral tu klidnější část.

Myslíš, že příchod Ronalda do italské ligy má vliv na větší zájem a sledovanost o tamní soutěž?
Samozřejmě, že ano. Lidé, kteří sledovali dříve Real Madrid nyní sledují Juventus právě kvůli Ronaldovi. Hodně odborníku psalo před jeho příchodem, že italská liga upadá, že to není ono, s čím jsem já nesouhlasil. Po jeho příchodu zas všichni otočili, což je usměvné.

Otázky fanoušků 93mins:

Fotbalový cíl?
To je spojené s těmi vysněnými kluby, ale pro mě je to být lepší než předchozí den. Důležité je hlavně být zdravý, což já mám to štěstí, že jsem.

Kdo podle tebe vyhraje Ligu mistrů?
Hodně věřím Liverpoolu, to je pro mě černý kůň. Barcelona to podle mě nevyhraje, ale řekl bych, že do finále se dostane. Juve je nevyzpytatelný tým, může první zápas vyhořet a už to neotočí a o finále přijde, na druhou stranu faktor Ronaldo může rozhodnout. Za mě to bude jeden z trojice Liverpool, City, Juventus a nejvíc věřím Liverpoolu.

Proč si se rozhodl opustit Udine a přestoupit do Janova?
Tak byl to pro mě další krok dopředu, Udine hraje opět o sestup a já nechtěl tyhle situace a atmosféru, kterou bych nikomu nepřál znovu zažívat. Nyní máme šanci hrát i o poháry, takže cítím, že jsem se posunul správně.

Myslíš si, že má Slávie šanci postoupit přes Chelsea a ČR na Euro?
Tak šanci určitě má, když přešla i přes Sevillu. S další dávkou štěstí, která třeba nám v Anglii chyběla se to může podařit. Budou to však mít těžší, protože budou začínat doma a pokud to nezvládnou tak už to bude na Stamford Bridge hodně složité. Když končíte doma tak vás můžou fanoušci a atmosféra zbláznit a dopadne to jako v případě Sevilly. Nám věřím, že na Euro postoupíme, když nepočítám Anglii, která patří k top klubům. V červnu hrajeme dva domácí zápasy (Bulharsko, Černá Hora), které hodně napoví o našem postavení.

Co považuješ za největší úspěch ve Fifě?
Je to už spoustu let, ale vyhrál jsem spoustu menších turnajů a dostal se do finále kvalifikace o mistrovstí Evropy.

Jaký máš na Fifě Ultimate team?
Ultimate team hraju každý den a pokud chcete mít vážně dobrý tým, tak do toho musíte poslat nějaké peníze. Já nebudu sdělovat kolik jsem do toho investoval 😀 ale koukněte na můj tým. 

Mluvíš už částečně italsky nebo používáš angličtinu?
Po dvou letech se už italsky domluvím úplně v klidu. Učím se teď španělsky a také rusky. Někdo na to talent má a baví ho to, někdo ne.

Jaké mají kluby v Itálií přístup k hráčům v porovnání s Českem?
Hodně odlišný abych řekl pravdu. Tam co si přejete nebo řeknete to udělají. U nás si prostě o všechno musíte říkat pětkrát, takže v tom je to bohužel dost odlišné.

Jak rychlý byl ve skutečnosti Kyle Walker, který na tebe hrál v zápase s Anglií?
Neskutečně. Ty první tři kroky má obrovsky rychlé a já v životě neviděl a nehrál proti rychlejšímu hráči. I když jsem to věděl, že je rychlý tak stějně pak to člověka zaskočí. Abych ho doběhl musel jsem vždy vynaložit maximální úsilí a s vypětím všech sil se mi to třeba i podařilo.