Pro 93 mins poskytl před zápasem s Anglií rozhovor a odpověděl na dotazy fanoušků hráč Spartaku Moskva a člen české reprezentace záložník Alex Král.

Myslíš, že tvůj tehdejší odchod do Teplic byl zásadní v posunu ve tvé kariéře? Neboť před tím jsi působil pouze v juniorce Slávie.
Považuji ho za nejvíce zásadní, protože přechod z juniorského fotbalu do dospělého je vždycky klíčový. Je to období, kdy se kariéra fotbalisty nejvíce láme a rozhodne se, jestli se tomu hráč bude věnovat profesionálně, nebo brát fotbal jen jako koníček. Já měl to štěstí, že mi v Teplicích dali šanci, třeba i vinou zranění ostatních hráčů, což je další věc, kdybych se třeba tenkrát vážně zranil, nedostal bych šanci vůbec a nebyl bych tam, kde jsem nyní. To, že jsem poté pravidelně nastupoval mi strašně pomohlo. Co je třeba zmínit tak já přišel jako hráč do juniorky, s tím, že jsem trénoval s A-tymem, ale zápasy hrál v juniorce.
Tam odehrál pár zápasů, a až poté mi přišla pozvánka do prvního týmu, kde jsem po minutách sbíral první starty a střídal různé pozice, než jsem si vybudoval stálou pozici. Tenkrát po přestupu jsem dokonce i s platem šel dolů, což je usměvné, neboť ve Slávii v juniorce jsem měl lepší podmínky než na začátku v lize v Teplicích. V tu chvíli to ale pro mě nebylo důležité. Potřeboval jsem se v první řadě posunout fotbalově.

Necítil si po přestupu zpátky do Slávie, že ti vedení sešívaných křivdilo a byla chyba se tě zbavovat?
Čas ukázal, že ano, ale v tu dobu nikdo samozřejmě nevěděl co bude. Byl jsem hračem juniorky a byl jsem i stabilně v reprezentaci. Nikdo by ale nečekal, že se během třičtvrtě roku stanu stabilní hráčem v lize v Teplicích, a že mě za 2 roky koupí Slavie zpátky. Ale tehdy to bylo tak, že mi končila smlouva a tehdejší vedení v čele s panem Krobem ve mě důvěru nedalo a mně tak de facto nezbylo nic jiného, než jednat o přesunu jinam, tím chci také říct, že v ten moment se mnou smlouvu prodloužit nechtěli. Poté co se však vedení dozvědělo, že jednám s jinými kluby, začlo se tlačit na prodloužení smlouvy s tím, že pokud podepíšu pojedu na soustředění s A týmem, což však pro mě v tu chvíli nic neřešilo. Při jednání mi bylo řečeno, že na A tým nemám kvalitu, ale že mě nikam pustit nechtějí a pokud neprodloužím, tak nebudu hrát vůbec, ani v juniorce a budu půl roku bez zápasu a potom můžu odejít jako volný hráč. I na tuhle variantu jsem byl nachystaný. Což se částečně i stalo, neboť hned první zápas v juniorce jsem se nevešel ani do nominace a zůstal doma. Naštěstí bylo stále přestupní období, do jednání se vložily Teplice, a přestože se kluby dohadovaly o částky, procenta atd. díky Karolovi Kiselovi, kterého jsem předtím podepsal jako manažera se přestup dotáhl do konce. Karol mě dobře znal, neboť mě i do Slávie v mládeži přivedl ze Zbrojovky Brno, když byl sportovním ředitelem. Po dvou letech v Teplicích se ale ve Slávii změnilo vedení, přišli tam skvělý lidé a i proto jsem chtěl a šel zpátky. Díky ním je dnes Slavie tam, kde je!

Co si myslíš, že je důvodem, proč jsou nyní hráči Anglie tak kvalitní? Je to jejich soutěží, podmínkami, trénovaností?
Přesně tak. Hráči Anglie co hrají v Premier League, ale i třeba ve 2. nebo 3. lize, tak mají úplně jiné zázemí, podmínky a všechno. Pravda je také, že se tam točí uplně jiné peníze a ty kluby jsou schopné všechny tyto věci financovat. Ale podle mě jde změnit a ovlivnit spousta věcí i bez peněz. Například mi přijde, že jsou i jinak od mala vedení. Působí to na mě, že spousta hráčů a teď se nebavím o těch top v Premier League, ale třeba i o mládeži a dorostencích, nejsou někdy zas o tolik lepší fotbalisté, ale tím jak mají nastavenou hlavu, tak si na hřišti více věří a umí se více prodat. Do toho když se přidá to zázemí, podmínky, trenéři v mládeži a také, že se mladé hráče snaží dříve zapracovávat mezi dospělé, tak se to časem projeví!

Ty si se hodně věnoval také individuálnímu tréninku, jak moc si myslíš, že to mělo vliv na tvoji kariéru?
Zásadní, nemyslím si, že jsem nějaký talent, takže jsem se musel spoustu věcí naučit a pracovat na svých nedostatcích. Stále v tom pokračuji, jelikož se mi to osvědčilo. Co bych doporučil tak určitě se věnovat tomu nad rámec klubových tréninků, snažit se udělat ze svých slabin přednost a pracovat na tom v čem hráč zaostává. A tím se řídím do dnes, protože pořád musím spoustu věcí zlepšit a posunout se!
Díky zkušenostem si dokážu tréninky i připravit sám, nebo mi pomáhá agent, případně to přes telefon konzultuji s lidmi se kterými jsem se připravoval v Česku.

Jak zatím po svém působení hodnotíš kvalitu ruské ligy v porovnání s naší?
Co se týče herních věcí jako je pressing, bránění tak je to podobné, ale individuálně jsou tam hráči daleko lepší. Řekl bych, že pokud je v týmech náročný trenér na taktiku, tak ty mužstva mohou být daleko lepší než u nás. Když se podíváte tak v zápasech laciných ztrát moc není, hráči jsou na tom opravdu dobře a poradí si i ve složitějších situacích. Za mě i v porovnání se Slávií jsou hráči více drzejší a sebevědomější, přestože samozřejmě nechci nijak snižovat kvalitu Slávie, ta je totiž momentálně ve fantastické formě!
Zatím jsem tam ale jenom 3 týdny, takže příliš brzo něco hodnotit. 

Jaké je ve Spartaku zázemí a co tě tam zaujalo?
Tak zázemí je na dost vysoké úrovni, například zdravotní prohlídku, kterou jsem podstupoval jsem ještě nezažil. Prošel jsem neskutečným množstvím testů jako magnetickou rezonancí, ortopedií, fyzickými testy, i u zubaře jsem byl a také svalové testy, kde mají odhalit riziko zranění. Po každém zápase nám měří momentální únavu, z prstů berou krev tím měří laktát v těle a díky tomu pak třeba upraví trénink. Jednou měsíčně nám vyloženě odebírají krev. V klubu a obecně v lize v Rusku se investuje do fotbalu spoustu peněz a tak to podle toho tak vypadá. Když lítáme na zápasy tak je samozřejmé, že každý hráč dostane kompresní podkolenky nebo kalhoty. Tomu servisu se žádný klub u nás v Česku nevyrovná.

Měl tvůj neúspěšný přestup do Bordeaux na tebe nějaký dopad?
Ano, chtěl sem jít do zahraničí, přestoupit z Teplic do tak známého klubu bylo pro mě i klub jako Teplice lákavé. Všechno se seběhlo velice rychle, věděl jsem dva týdny o nějakém zájmu, pak dva týdny nic a najednou přišel sportovní ředitel, že za tři hodiny mám být na letišti. Letěl jsem tedy do Francie podepsat smlouvu, dozvěděl se o podmínkách, jak to tam funguje a o všem možném, bohužel zároveň vyměnili trenéra a přestup padl. Poté se to na mě trošku podepsalo, každý vás sleduje a říká, to je ten co měl jít do Bordeaux, má vůbec na to atd. Nebylo to úplně snadné, přestože si to člověk nepřipouští.

Jaké jiné nabídky si v minulosti měl?
Já jsem původem z Košic, žil jsem u babičky v Tatrách a poté se přestěhoval do Brna, kde jsem začínal v Moravské Slávii Brno. Na jednom turnaji si mě vybrali do Zbrojovky Brno, kde jsem působil pět let a poté odešel do Slávie. V mládeži byly nabídky v rámci Česka, když jsem přestupoval ze Zbrojovky Brno tak byl v nabídce Hradec Králové nebo Baník Ostrava. To bylo v rámci mládežnického fotbalu, co se týče většího přestupu později, tak jsem letěl jednat do Německa do týmu 1 FC Köln, když hráli ještě druhou Bundesligu, ale nakonec se rozhodli koupit někoho jiného. Také byl nějaký zájem a ohlasy z Turecka z Besiktase Istanbul. V místních novinách byla zmíňka, že se o mě klub zajímá, dokonce přiletěla novinářka a dělala se mnou rozhovor. Jinak ale je velký rozdíl, když o vás má klub jakože “zájem” a ptají se na vás, a když položí oficiální nabídku a začne se jednat. Je možné, že bylo i něco dalšího, ale agent mi to raději ani nesděluje, že se někdo ptal a tak podobně, aby mě to zbytečně nezatěžovalo a mohl se soustředit jen na výkon.

 

Otázky od fanoušků 93mins:

Jaké jsou rozdíly v angažmá ve Slávii a ve Spartaku?
Tak rozdílem je jiný hlavně jazyk, jiná kultura a to, že je tu také spoustu mladých hráčů. To si myslím, že je ale dobře, protože tím, že jsme mladí, zajímají nás podobné věci a máme k sobě blíž. Někdo umí i anglicky, někdo ne, ale i tak se s vámi snaží komunikovat, což je bezva. Rusky se učím, v kabině, když se baví kluci tak se ještě nechytám, ale když trenér něco vysvětluje na hřišti, tak to člověk chápe. Jsou tam hráči ze Španělska, kteří tam působí už mnohem delší dobu a rusky stále neumí, pro mě je přece jenom ta ruština bližší, protože je podobná hlavně slovenštině a trochu i češtině.

Co si myslíš o tom, že by mohl do Spartaku přijít Jindřich Trpišovský?
Nemyslím si, že je to reálné, přestože člověk nikdy neví. Věřím, že by ho Slávia  v současné době ani nepustila. Pak další věc je i jazyk, ale jsou tady k dispozici překladatelé a základy angličtiny trenér zvládá, i tak si ale myslím, že se to teď nestane.

Je atmosféra na stadionech lepší než v Česku?
Stadiony tam jsou větší a samozřejmě čím více lidí, tím lepší atmosféra a fanoušci tam opravdu fandí, i když se nedaří. Rozdíl je také třeba v tom, že Spartak je velký klub, má fanoušky po celém světe, takže i když se nedaří, tak jsou lidé jinde pozitivní a stále podporují. V ČR jak mají kluby fanoušky většinou jenom u nás, a tak jsou pak, když se nedaří všichni negativní a vypadá to, že je všechno špatně. Celkově ten fotbal tam lidé vnímají jinak. Řekl bych, že skoro až fanaticky. Není pro ně problém, čekat 2h po zápase než vyjdeme z kabiny, kvůli jedné fotce nebo podpisu. To je úžasné!

Vysněný klub, případně soutěž?
Klub vyloženě nemám, ale soutěží je Premier League a fandím Manchesteru United už od malička.

Jak dlouho chceš zůstat v Rusku, kam tě to případně táhne?
To člověk nikdy neví, ve Slávii jsem měl smlouvu na čtyři a půl roku s tím příslibem, že pokud přijde po dvou letech nabídka, tak mě budou chtít pustit a nakonec jsem odešel už po osmi měsících. Táhne mě to do Premier League, takže kdyby byla možnost hrát tam, určitě bych ji využil. Na to ale hráč musí být připravený! Takže se teď soustředím na výkony ve Spartaku, případně v reprezentaci!